poniedziałek, 4 sierpnia 2014

W krainie miodem płynącej...


Narzekacie na 8 godzinny system pracy? Małe zarobki? Przyjrzyjcie się pszczołom. Harówka non stop i to na naszą korzyść!
W miniony weekend wybrałam się w odwiedziny do pasieki "Pastucha". Jej właściciele to przesympatyczne młode małżeństwo, które z pasją oddają się swojej pracy.
Jadąc tam, nastawiłam się na to, że dowiem się czegoś o zdrowotnych właściwościach miodu, ale tak mnie zafascynowała opowieść Sebastiana o pszczołach i wszystkim co się dzieje wokół ula, że nawet zapomniałam o to zapytać.
Dowiedziałam się między innymi jak długo żyją pszczoły, jak matka zostaje matką w ulu, jakie produkty można mieć z pracy pszczół, co to jest truteń.
Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania, zachęcam do kliknięcia na stronę pasieki
www.pasiekapastucha.pl, a przede wszystkim do zakupu przepysznego miodu :)

A miód na co dobry?
Przede wszystkim wzmacnia odporność, pozytywnie działa na układ krążenia, wyrównuje niedobór potasu w organizmie, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy dzięki swym właściwościom antybiotycznym, przeciwzapalnym, wykrztuśnym, przeciwalergicznym.
Miód wpływa korzystnie również na układ pokarmowy. Wszystkie składniki miodu maja wpływ na usprawnienie przemiany białek, tłuszczów i witamin.
Należy jednak pamiętać, że aby miód spełniał wszystkie właściwości zdrowotne, nie należy poddawać go obróbce termicznej powyżej ok 40 stopni.

Uwaga! Miód jest silnym alergenem. Uczulenie zazwyczaj wywołuje pyłek kwiatowy lub białko pszczół. Alergia można poznać po takich objawach jak: wysypka, biegunka, wymioty, katar i łzawienie.
Dzieci do 2 roku życia nie powinny jeść miodu, ponieważ uczulone na nie może powodować obrzęk gardła, nosa i oczu, silną biegunkę, kłopoty z oddychaniem, a nawet utratę przytomności i zapaść.

Moja propozycja na wykorzystanie miodu:

I Jogurt z orzechami i miodem

Składniki:
szklanka jogurtu greckiego
miód (50g)
orzechy włoskie (garść)

Sposób przygotowania:
Jogurt grecki polewamy miodem, posypujemy orzechami włoskimi.

II Chleb z twarogiem i miodem

(Takie śniadanko kojarzy mi się z wakacjami spędzanymi na wsi u babci)
Składniki:
kromka chleba razowego
ser twarogowy półtłusty 40g
miód 20g

Sposób przygotowania:
Na kromkę chleba razowego położyć plastry sera białego, polać miodem.

III Orzechy w miodzie

Składniki:
orzechy włoskie 2 garści
miód (pół szklanki)
cynamon

Sposób przygotowania:
Na patelni podprażyć orzechy, dodać miód. Czekać, aż się roztopi. Wymieszać i odczekać, aż przestygnie. Posypać cynamonem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz