wtorek, 10 listopada 2015

O weganizmie. Rozmowa z Moniką :)


Weganizm jest jedną z diet alternatywnych. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu wszystkich produktów odzwierzęcych takich jak mięso, nabiał, jaja czy nawet miód.
Dla jednych jest to sposób na zdrowie, dla innych moda, ale dla większości osób będących na tej diecie jest to filozofia życia.
Dziś o weganizmie rozmawiam z Moniką :)

1.Jak to się stało,że zostałaś weganką ?

Hmm... z jednej strony był to przypadek, z drugiej od dawna o tym myślałam. Nie sądziłam jednak,że będzie to takie proste i przyjemne. Zmianę w żywieniu zaczęłam od odstawienia 7 lat temu mięsa. Półtora roku później odstawiłam mleko, potem jogurty, sery i jajka na końcu.
Na początku nie wiedziałam jak zastępować pewne produkty, ale w dobie internetu było to dość proste. Mnóstwo przepysznych przepisów w zasięgu ręki.To dla mnie bardzo odkrywcze. Czuję sie jakbym urodziła się na nowo i odkrywała nowe smaki w kuchni, dodatkowo dbając o zdrowie i dobro zwierząt.

2.Czym jest dla Ciebie weganizm ?

To ideologia, sposób życia, nowe możliwości, nowy świat wolny od przemocy. Weganizm pozwala mi cieszyć się zdrowiem i chronić zwierzęta. Marzę o tym, by było coraz więcej wegan, a zwierzęta miały więcej praw do życia w warunkach, na które zasługują. Jestem przeciwko przemocy i wyzyskiwaniu bezbronnych, w tym  również ludzi, a w szczególności dzieci. Jesteśmy tym co jemy, a ja nie chcę być chodzącym cierpieniem i śmiercią.

3.Czy proste jest przyrządzanie posiłków wegańskich? Skąd bierzesz składniki?

Tak! Przygotowanie posiłków wegańskich jest bardzo proste. Najważniejsze to nauczyć się zamienników i tego jak je komponować. Przepisów w internecie nie brakuje, jest również prasa itp. Początkującym polecam zacząć od jednego dnia w tygodniu na diecie wegańskiej, a potem stopniowe zmiany. Tak jest najłatwiej.
Dla odważnych proponuję 30 dni wegan :) Spróbujcie, a nie pożałujecie :)
Składniki kupuje częściowo w marketach, sklepikach. Głównym sklepem, gdzie zaopatruje się w żywność jest Weganka w Katowicach. .Mogę tam znaleźć wszystko czego potrzebuję :) Można również kupować przez internet.4.Swoimi kulinarnymi przepisami dzielisz się na blogu. Skąd bierzesz inspiracje?

Inspiracje biorę z internetu, ale również z lodówki (haha) Jak mam ochotę coś zjeść, zaglądam do lodówki i tworzę coś, z tego co się tam znajduje i wychodzą całkiem niezłe dania :)

5.Czy weganie mają problem z jedzeniem "na mieście"?

Niestety jak na razie tak. Ale od roku zaczęło pojawiać się coraz więcej knajpek, które serwują wegańskie dania. W Jaworznie wegańskie burgery możemy zjeść w PONADTO, a Katowicach: Złoty Osioł, Bo tak,  Wege Przestrzen, Dobra Karma.

6.Czy dieta wegańska w pełni zaspokaja potrzeby organizmu na wszystkie witaminy i minerały?
Czy wymaga suplementacji?

W dzisiejszych czasach każda dieta wymaga suplementacji, bez względu na to czy wegańska, czy nie a wręcz powiedziałabym, że to wszystkożerna jest bardziej uboga, bo jemy coś na szybkiego i brakuje w niej witamin i minerałów. W dodatku proces samej uprawy zubożał, zmniejszając poziom składników. Ja suplementuję witaminę C+ rutyna+bioflawonoidy, spirulinę, chlorellę, witaminę D3+ k2mk7+ witaminę B12. Również piję szejki z białka sojowego, pownieważ ćwiczę na siłowni.
Od czasu do czasu dorzucam inne minerały lub witaminy w zależności od tego na jakim poziomie one są. Co kilka miesięcy robię zestaw badań. Dzięki temu optymalnie moge dobierać suplementy.7.Jak się czujesz na diecie wegańskiej?

Czuję się znakomicie, mam dużo energii, jestem zdrowa i nie choruję. Dolegliwości z przeszłości mnie już nie nękają.Jedyną rzeczą jaką żałuję ,to że nie urodziłam się w rodzinie wegańskiej albo, że nie przeszłam na nią wcześniej.Także nie czekajcie,bo naprawdę warto :D

Dziękuję za rozmowę i zapraszam na bloga Moniki

http://divinebodyandsoul.blogspot.com/

Tam znajdziecie inspiracje na smaczne dania wegańskie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz